English

جی کی رولینگ ؛نویسنده ای که از فقر مطلق به ثروت انبوه رسید!

آرشیو خبر بازدید: 167 کد مطلب: 5947  

جی کی رولینگ ؛نویسنده ای که از فقر مطلق به ثروت انبوه رسید!

باکتاب آنلاین به نقل ازbiography
جی کی رولینگ، نویسنده و توسعه‌دهندهٔ شخصیت هری پاتر، یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های دنیا، مادری بیکار و تنها بود که دچار بیماری افسردگی شده بود. رولینگ، به گفتهٔ خودش حتی پول پرداخت قبض و یا تهیه غذا برای دخترش را نداشت. اما امروز جی کی رولینگ یکی از موفق‌ترین و ثروتمندترین زنان دنیا است.
۱۳۹۹ شنبه ۳۰ اسفند ساعت 15:41

 

۱. رولینگ شخصیت هری پاتر را مدیون دخترکی ۸ ساله است

مانند بسیاری از نویسندگان دیگر، رولینگ هم برای نوشتن کتاب اولش، یعنی «هری پاتر و سنگ جادو» سختی زیادی کشید. ده‌ها انتشارات مختلف کتابش را رد کرده بودند و پذیرش کتابش غیر ممکن به‌نظر می‌رسید.  البته که نشر بلومزبری (Bloomsbury) پتانسیل کتاب را جدی گرفت و دلیل اصلی آن این بود که رئیس انتشارات بخش اول کتاب را به دختر ۸ ساله‌اش داد و او از خواندن کتاب استقبال کرد.

 

۲. رولینگ از نام دیگری استفاده کرد و بار اول جنسیت‌اش به عنوان یک زن را پنهان کرد

گروه ویراستاری انتشاراتی که کتاب رولینگ را پذیرفته بود، به وی اعلام کرد که کارش به مقدار کافی فروش نخواهد رفت و او بایستی به دنبال یافتن شغل دیگری هم باشد. علاوه بر این، احتمالا به عنوان یک نویسنده زن کتابش برای پسرها خوشایند نخواهد بود و آن‌ها تمایل نخواهند داشت کتابش را بخوانند. به همین دلیل،‌جی کی رولینگ از حروف آغازین نام کوچکش (جی) فاکتور گرفت و با اسم کی رولینگ کارش را آغاز کرد.

 

۳. رولینگ ایدهٔ نام مدرسسهٔ هاگوارتس  را از روی کیسهْ تهوع در هواپیما گرفته است

رولینگ دفعات زیادی به این مسأله اشاره کرده است که برای نوشتن ایده‌هایش از هرچیزی استفاده می‌کند و بارها پشت دستمال کاعذی، روی پول، روی کاغذهای باطله و ... داستان‌هایش و ایده‌های اولیه‌اش را نوشته است. هنگامی که دربارهٔ مدرسهٔ علوم و فنون جادوگری هاگوارس ( Hogwars School of Witchcraft and Wizardry) که در داستان‌های هری پاتر نقش زمینه اصلی  را بازی می‌کند، می‌نویسد در هواپیمایی بوده‌است و برای نوشتن آن تنها توانسته است از کیسه‌های تهوع موجود پشت صندلی‌ها استفاده کند. به گفتهٔ خود رولینگ، این عبارت هم روی آن کیسه‌ها نوشته شده بوده است.

۴. درون‌مایهٔ تیره و داستان‌های تاریک هری پاتر در حقیقت الهام گرفته از زندگی شخصی نویسنده آن است

داستان هری پاتر، همانطور که پیش می‌رود، کم کم مفاهیم عمیق و تاریکی را در بر می‌گیرد. به عنوان مثال مفهوم مرگ، پوچی و یا تعصب جز درون‌مایه‌های اصلی داستان هستند. در مصاحبه‌ای که رولینگ با اپرا وینفری داشت اذعان کرد که این تیرگی در داستان، ریشه در زندگی خودش داشته است.  مرگ مادرش، در سن ۲۰ سالگی، به عنوان مثال یکی از رویدادهایی بود که ردپای آن در طول داستان مشاهده می‌شود.

۵. مفهوم «کویدیچ» در داستان‌های هری پاتر از بسکتبال گرفته شده است

کویدیچ در حقیقت همان بازی انتخاب در دنیای خیالی هری پاتر است.  بازیکنان کوییدیچ با جاروی پرنده پرواز کرده و بازی می‌کنند. شاید در نگاه اول تصور شود بازی شباهت زیادی به کریکت دارد، اما در مصاحبه‌ای با آمازون، رولینگ می‌گوید که این بازی از بسکتبال الهام گرفته است و ایدهٔ اصلی آن این بوده است که ورزشی در مدرسه هاگوارتس انجام شود که در آن بیش از یک توپ در جریان باشد و دشواری خودش را داشته باشد.

 

مترجم: نوید نصرالهی شهری


اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :