English

افت بازار نشر کتاب مشاغل متعددی را متضرر می‌کند

آرشیو خبر بازدید: 126 کد مطلب: 5971  
بیوک ملکی مطرح کرد؛

افت بازار نشر کتاب مشاغل متعددی را متضرر می‌کند

ایرنا
شاعر و نویسنده کشور گفت: نکته مغفول این است که وقتی نشر کتاب با کاهش شدید مواجه می‌شود، مشاغل متعددی از ناشر گرفته تا تصویرگر و صحاف و ... از این انفعال بیکار و متضرر می‌شوند، کمااینکه امروز شاهد این امر هستیم.
۱۴۰۰ سه شنبه ۱۵ تير ساعت 10:23

حوزه کتاب و نشر سالیانی است در سایه مشکلات مختلف از جمله تحریم، گرانی کاغذ، گسترش فضای مجازی و فشارهای اقتصادی که بالطبع در سهم کتاب در سبد خانوار و مشتریان این کالای فرهنگی اثرات زیادی داشته است، دستخوش دغدغه ها و تحولات فراوانی است.

از بهمن‌ماه سال ۱۳۹۸ تا این روزها نیز که دهه نخست تیرماه ۱۴۰۰ را پشت سر گذاشتیم، شاهد مهمان ناخوانده ای به نام کرونا بوده ایم، در این مدت یکی از حرفه‌هایی که به‌شدت از نوسان‌های اقتصادی و همچنین شیوع ویروس کرونا آسیب‌دیده حوزه چاپ و نشر است.آمار منتشره اردیبهشت امسال نشان می‌دهد، طی سال ۹۹ در مجموع ۹۲ هزار و ۷۵۷ عنوان کتاب چاپ شده که نسبت به سال گذشته ۱۳ درصد کاهش یافته است.

بیوک ملکی شاعر و نویسنده کودک و نوجوان ایرانی روز دوشنبه با تشریح وضعیت حال حاضر نشر در ایران بیان کرد: وضعیت نشر امروز تاسف برانگیز است. در دولت نهم و دهم نوعی بی تفاوتی نسبت به کتاب و نشر شکل گرفت و تصور این بود که چون کتاب در کتابفروشی ها و کتابخانه ها به میزان کافی وجود دارد، موضوعی که واقعیت نداشت اما علنی هم اعلام مطرح نمی شد؛ در نتیجه این تفکر وجود داشت که اگر دوسال هم کتابی منتشر نشود، اتفاقی نمی افتد.

وی با اشاره به مشکلات کاغذ، تحریم و فشار مضاعفی که کرونا در ۲ سال اخیر بر روی این وضعیت گذاشت، افزود: این مشکل تابدانجاست که تیراژ کتاب ما که روزی ۷۵ هزار جلد بوده به ۲۰۰ جلد رسیده و این موضوع به قدری خجالت آور است که اهل قلم از بیان آن و شغل خویش خجالت می کشند. چنانچه به شخصه روی این را ندارم که بگویم کارم نوشتن کتاب است. 

این نویسنده تاکید کرد: نیاز است یک بررسی روی دهه های مختلف صورت گیرد تا مشخص شود افت و خیز ادبیات ما در دهه های مختلف به چه شکل بوده است؛ یعنی به تفکیک هر دهه چه تعداد آدم به ادبیات و نویسندگی و شعر روی آورده اند و در این فضا رشد کرده اند و چه جایگاهی داشته اند؟ در این دهه های گذشته چند شاعر و نویسنده واقعی داریم؟ و چرا بسیاری از این عرصه رویگردان شده اند.

وی ادامه داد: امروز وضعیتی است که به لحاظ شرایط اقتصادی اصلا مساعد نیست؛ کسی که تصویرگر است و زندگی اش با تصویرگری می گذرد با سالی دو کتابی که به سختی به او می رسد و چیزی حدود ۱۰ میلیون که عایدش می شود، چه کار باید کند؟

 

کرونا مشکلی روی مشکلات دیگر بود

این نویسنده در ادامه و در اشاره به شرایط حاصل شده پس از کرونا تصریح کرد: کرونا مشکلی روی مشکلات دیگر بود. وگرنه داستان این است که مطالعه درحال منسوخ شدن بود و این موضوع ربطی به کرونا ندارد.وی افزود: در این شرایط آدم هایی چون ما انگیزه کمتری برای کار داریم زیرا دیدن دغدغه مندی و مشکلات معیشت مردم روحیه ای برای خواندن کتاب و نوشتن آن باقی نمی گذارد.ملکی تاکید کرد: این موضوعات نیازمند نگاهی درازمدت و برنامه داشتن است؛ چیزهایی که ما نداریم. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ممکن است در دوران کرونا حمایت هایی را صورت بدهد، همچنان که داده است اما مشکل ما اینها نیست و مشکل این است که از ابتدا برنامه ریزی درستی نداشته ایم.

وی افزود: نمایشگاه کتاب کودک را اگر نگاه کنیم از ۱۰۰ ناشر ۲ ناشر جدی وجود ندارد. چرا این اتفاق افتاده است؟ این ها باید مورد بررسی قرار گیرد. کسی نیست که به صورتی تخصصی به این موضوعات با دید انتقادی نگاه کرده و برای آن چاره ای بیاندیشد.

این نویسنده و شاعر یادآور شد: نیاز هست که پژوهشگری وارد این حوزه شود تا مشکلات، آسیب‌ها، کم‌کاری ها برشمرده و مانند همه دنیا این جریان آسیب شناسی شود. چون فرهنگ ما کاملا بی برنامه جلو می رود و به همین دلیل افت می کند.


اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 افت بازار نشر کتاب مشاغل متعددی را متضرر می‌کند ۱۴۰۰ سه شنبه ۱۵ تير


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :